Praktyki zawodowe w Portugalii – jesień 2016

W dniach od 27 listopada do 10 grudnia uczniowie klas trzecich naszego Zespołu przebywali na stażach zagranicznych w Portugalii w ramach realizowanego w szkole projektu „Europejskie standardy w polskiej edukacji zawodowej” w unijnym programie Erasmus+.
Grupa 20 uczniów reprezentująca wszystkie kierunki kształcenia prowadzone w szkole odbyła praktyki zawodowe w różnych zakładach pracy, biurach, firmach w miasteczku Barcelos, gdzie siedzibę swoją ma organizacja przyjmująca naszych stażystów, stowarzyszenie Associação Intercultural Amigos da Mobilidade.
Mechatronicy sumiennie pracowali w firmie Aquafer, informatycy w firmach PAQ, i Digitelos. Mechanicy samochodowi zdobywali pierwsze zawodowe szlify w zakładzie Autopontinhas, elektrycy w firmie Ferreirolux, elektronicy w firmach Ferreirolux i Reperaco de Electrodomesticos de Linha Branca. Ekonomistki zebrały pochwały za swoje umiejętności zawodowe w szkole, Escola Secundaria de Barcelos i firmie rachunkowej Pana Antonio Silva.
Codziennie, po śniadaniu o godzinie 9.00 uczniowie byli rozwożeni do miejsc pracy przez pracowników stowarzyszenia, doświadczonych kierowców, chętnych do konwersacji, oczywiście w języku angielskim. Około godziny 12.30 rozpoczynała się 1.5 godzinna przerwa na lunch, później znowu praca. W godzinach wieczornych uczniowie wracali do Campusu, przywożeni przez tych samych kierowców. Następnie kolacja i czas wolny. Do dyspozycji była przestronna świetlica z bilardem, piłkarzykami, dobrym nagłośnieniem i dużym telewizorem. Grupa integrowała się oglądając razem filmy, słuchając muzyki.
W dni wolne od pracy zrealizowany został zaplanowany program kulturowy. Pierwszą wyprawą była wycieczka nad ocean, do miasteczka Apulia, gdzie większość z nas zażyła grudniowej kąpieli w oceanie.
Zwiedziliśmy też stolicę regionu, miasto Porto, drugie co do wielkości miasto Portugalii, położone u ujścia rzeki Duero. Kolejnym celem było miasto Braga, miasto kościołów. Braga uznawana jest za najbardziej religijne miasto Portugalii, nazywana jest Portugalskim Rzymem. Odwiedziliśmy też miasteczko Guimarães nazywane kolebką Portugalii z zamkiem książęcym z X wieku. Następnie Ponte de Lima z charakterystycznym rzymskim mostem prowadzącym do starego miasta i Viana de Costelo położone nad oceanem miasto, gdzie ze Wzgórza Świętej Łucji rozciąga się przepiękny widok na miasto, ujście rzeki Lima do oceanu i okoliczne plaże.