sobotni wypad

Dużo wody musi upłynąć, zanim infrastruktura rowerowa w naszym kraju osiągnie wymarzony poziom. Jednak brak wyznaczonych ścieżek rowerowych nie jest wymówką dla prawdziwych rowerowych maniaków. Tym bardziej, że Giżycko i okoliczne miejsca są idealnym wyborem, żeby kręcenie kilometrów na rowerze połączyć ze zwiedzaniem i odkrywaniem historycznych perełek regionu. Już dziś można znaleźć wiele malowniczych, a jednocześnie bezpiecznych szlaków rowerowych nasączonych opowieściami ciekawych historii.

To sprawiło, że jesienny weekend postanowiliśmy przeznaczyć  na pokazanie entuzjastom jednośladów uczących się w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych najpiękniejszych okolicznych tras rowerowych, które nie tylko insirują do weekendowego wypadu, ale również pozwalają poczuć ducha historii i odwiedzić kultowe pozostałości po dawnych czasach.

Jedną z takich tras była wyprawa szlakiem: Giżycko – Pozezdrze – Przerwanki – Kruklanki – Giżycko. Trasa tej wycieczki przebiegała obok kwatery Himmlera, Śluzy w Przerwankach, zabytkowego kościoła w Kruklankach oraz ruin zwalonego mostu.

Ruszając z Giżycka, skierowaliśmy się w kierunku Pozezdrza mijając cudowne krajobrazy pól i lasów. Po przejechaniu 10 kilometrów dotarliśmy do Kwatery Himmlera, zwanej Czarnym Szańcem. W latach II Wojny Światowej była to siedziba ministra spraw wewnętrznych III Rzeszy, dowódcy SS i policji oraz prawej ręki Hitlera – Heinricha Himmlera. Będąc pod niezmiernym wrażeniem pozostałości Kwatery ruszamy dalej na wschód, w stronę wybudowanej w 1910 roku śluzy wodnej położonej na rzece Sapina w pobliżu jeziora Gołdapiwo w Przerwankach. Po krótkiej przerwie ruszamy w stronę Kruklanek, gdzie zwiedzamy zabytkowy kościół ewangelicki z XVI wieku. Następnie zaledwie 1,5 km od Kruklanek odkrywamy ruiny mostu kolejowego, który stanowił niegdyś połączenie pomiędzy Węgorzewem, a Oleckiem. Wycieczkę zakończyliśmy zmęczeni po przejechaniu ponad 40 km – usatysfakcjonowani i zadowoleni – w Giżycku.

Turystyka rowerowa promowana przez wycieczki organizowane w czasie weekendów stała się metodą spędzania wolnego czasu, która zakłada podróżowanie rowerem nie tylko dla samej aktywności fizycznej, ale również poznania historii naszego regionu. Znaczenie turystyki aktywnej, realizowanej w opisany sposób można rozpatrywać w kontekście nie tylko działalności prozdrowotnej, ale również ogólnorozwojowej. Celem turystyki rowerowej jest również podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej w szczególności poprzez, popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, propagowanie treści nauczania zawartych w podstawie programowej przedmiotów edukacyjnych, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, a przede wszystkim popularyzowanie roweru, jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.