21 sierpnia 2019 r., podczas wizyty przygotowawczej we Lwowie, została podpisana umowa o współpracy Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w GiżyckuКласична гімназія при Львівському національному університеті імені Івана Франка (Klasyczne Gimnazjum przy Lwowskim Uniwersytecie).

We wrześniu i październiku uczniowie naszych szkół będą wspólnie realizowali projekt "Poznajemy się przez sztukę". Pierwsza część projektu będzie realizowana w Giżycku. Uczestnicząc w warsztatach z malarstwa, ceramiki, tkactwa, scrapbookingu, plenerze fotograficznym i wielu innych, poznamy się wzajemnie, poszukamy tego co łączy, a nie różnicuje młodzież z Polski i Ukrainy. Przeprowadzimy również badania edukacyjne "Różnorodność etnograficzna Mazur". 

Gości z Ukrainy przywitamy w naszej szkole już w poniedziałek 9 września, a na wernisaż prac powarsztatowych zaprosimy w piątek, 13 września o godz. 10:30 – Warsztat Zbrojmistrza na Twierdzy Boyen.

  

 

Rozpoczęliśmy nowy projekt! Tym razem z Ukrainą 🙂 

W poniedziałek, 9 września uczniów z Klasycznego Gimnazjum przy Uniwersytecie Lwowskim powitał w szkole dyrektor Jerzy Janowski, Małgorzata Czopińska – dyrektor Powiatowego Zespołu Obsługi Szkól i Placówek Oświatowych oraz  Przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego w imieniu całej społeczności szkolnej.

  

Młodzież zapoznała się z systemem kształcenia w Polsce i w naszej szkole, z zachwytem oglądała pracownie zawodowe. 

  

Odbyły się już pierwsze warsztaty artystyczne z ceramiki, a wieczorem młodzież wspólnie tworzyła kolaże "Różni, a jednak podobni" z naciskiem na to co łączy, a nie różnicuje młodzież z Polski i Ukrainy. To był długi, pełen nowych doświadczeń, ale wspaniały dzień 🙂

Ostatni tydzień (9-13 września 2019 r.) upłynął na realizacji zadań projektowych w ramach Polsko – Ukraińskiej Wymiany Młodzieży.
W zajęciach wzięło udział 24 uczniów (12 uczniów technikum informatycznego i mechatronicznego z ZSEiI w Giżycku oraz 12 uczniów Gimnazjum ze Lwowa).
 
Głównym celem projektu było zbliżenie się młodzieży polskiej i ukraińskiej z różnych typów szkół na płaszczyźnie szeroko rozumianej sztuki. Tematyka działań koncentrowała się wokół pozaszkolnej aktywności twórczej, obejmując m.in. warsztaty ceramiczne, malarskie i rękodzielnicze. Nauczyły nas one szacunku do siebie, otaczających miejsc i ludzi, bez względu na narodowość i cechy różnicujące. Szukaliśmy tego co wspólne, a nie tego co nas dzieli.
Poniedziałek przeznaczyliśmy na pokazanie gościom szkoły, integrację, warsztat ceramiczny i stworzenie kolaży „Różni a jednak podobni” (opis w poniższym poście).
We wtorek odbyły się badania edukacyjne „Różnorodność etnograficznej Mazur” w skansenie Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Zgromadzone są tutaj przedmioty codziennego użytku, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, sztuka ludowa z obszaru Mazur i Warmii oraz z terenów macierzystych dzisiejszych mieszkańców regionu, również ludności ukraińskiej.
   
W pracowni tkackiej odbył się warsztat rękodzielniczy. Zrobiliśmy tzw. „bransoletki przyjaźni”  – Polacy w ukraińskich barwach, a młodzież ukraińska w polskich barwach narodowych.
   
Po południu odbyło się spotkanie z członkami Oddziału Mazurskiego Związku Ukraińców w Polsce oraz foto-spacer po Giżycku „Śladem wielokulturowości Mazur”.
   
Wieczorem, nasza uczennica Weronika Czarniewska poprowadziła warsztat ze scrapbookingu. Powstały piękne pocztówki z Mazur.
   
Środa upłynęła nam na malowaniu. Warsztat "Inspiracja mistrzem" polegał na tworzeniu obrazów inspirowanych twórczością polskich i ukraińskich malarzy. Zajęcia pozwoliły nam otkryć wiele talentów i były pozytywnym zaskoczeniem dla początkujących twórców 🙂
   
Czwartek spędziliśmy na Twierdzy Boyen. W gościnnych murach Warsztatu Zbrojmistrza odbył się warsztat malowania na lnianych torbach. Zwiedziliśmy Twierdzę – jeden z najciekawszych obiektów historycznych w Giżycku, a na koniec zrelaksowaliśmy się przy wspólnym ognisku.
   
Piątek to wielko święto dla wszystkich uczestników projektu. Odbył się bowiem wernisaż wystawy powarsztatowej „Poznajemy się przez sztukę”, który pozwolił zaprezentować szerszej publiczności wszystkie prace powstałe podczas warsztatów.
   
   
Podsumowanie tygodnia wymiany odbyło się podczas rejsu statkiem po Łabędzim Szlaku. Odbył się wówczas plener fotograficzny "Mazury cud natury". Wykonane zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie podczas wizyty grupy polskiej we Lwowie. W ten sposób chcemy też promować nasze piękne Mazury.
   

Na przełomie września i października (28.09-5.10.2019 r.) grupa dwunastu uczniów ZSEiI wraz z opiekunami gościła na Ukrainie. Wszystko za sprawą projektu „Poznajemy się przez sztukę”, którego druga część zrealizowana została we Lwowie.


Nasi wschodni partnerzy zaproponowali wiele zajęć artystycznych, rękodzielniczych, sportowych, teatralnych, muzycznych, tanecznych, a także kulinarnych. „Techniczna” młodzież z Giżycka chętnie podejmowała wyzwania i uczestniczyła w każdej, nowej formie aktywności.
      
Zobaczyliśmy piękne miejsca, poczuliśmy klimat wieloetnicznego Lwowa i staraliśmy się uchwycić go na fotografiach. Odwiedziliśmy miejsca pamięci narodowej.

Zwiedziliśmy Klasyczne Gimnazjum przy Lwowskim Uniwersytecie. To co znaleźliśmy w sejfie wicedyrektora bardzo ucieszyło męską część naszej grupy 🙂

Niektórzy zostawili swoje serce we Lwowie, a przynajmniej na koszulkach, które malowali 🙂

W rozgrywkach sportowych udało nam się pokonać gospodarzy, a może to oni dali nam wygrać?

Próbowaliśmy haftować haftem krzyżykowym i choć nie każdemu udało się wyplątać z czerwono-czarnych nici, to jednak powstały wyjątkowe serwetki. Babcie mogą być z nas dumne.

W nagrodę mogliśmy podziwiać obrazy haftowane przez zakonnika, który swą pasję rozwinął dopiero po 60 roku życia. Wszystko zatem przed nami.

Lwów nocą? Oj, robi wrażenie! Szczególnie gdy oprowadzają młodzi ukraińscy przewodnicy, którzy starają się mówić po polsku. Zajrzeliśmy nawet do klubu nocnego – na dyskotekę.

Wspólne śpiewanie i warsztat z tańca ludowego na długo zostaną w pamięci.

W skansenie „Gaj Szewczenki” poznaliśmy kulturę i tradycje Ukrainy. Malowaliśmy na szkle i przygotowaliśmy lalki słomianki i motanki.

Smakowaliśmy przepysznej kuchni, a nawet sami przygotowaliśmy słodki poczęstunek na wystawę.

Warsztat teatralny odbył się w przepięknej Lwowskiej Operze Narodowej.

Nasz występ i wystawa powarsztatowa uświetniły szkolne obchody Dnia Nauczyciela. Mieliśmy naprawdę dużą publiczność.
    

A co było dla nas najważniejsze? Ludzie – to właśnie kontakty, zawiązane przyjaźnie i wspólne przeżycia pozostaną na długo w naszej pamięci i w sercach. Dzięki nim ten projekt się nie kończy – nadal trwa.