Profesjonalne praktyki podstawą kształcenia zawodowego

Aktualnie w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych im. KEN realizowany jest projekt finansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – „Profesjonalne praktyki podstawą kształcenia zawodowego”. Głównym celem projektu jest podniesienie atrakcyjności kształcenia zawodowego i jakości pracy szkoły poprzez organizację praktyk zawodowych w Hiszpanii dla uczniów oraz podniesienie kompetencji zawodowych. Realizacja projektu przebiega w dwóch zasadniczych etapach, rozłożonych na lata 2017 – 2019. Pierwszy jest już za nami. Od 18 listopada do 2 grudnia 2017 r. dwudziestu przedstawicieli klas trzecich wszystkich kierunków kształcenia w Zespole, tj. technikum ekonomicznego, technikum informatycznego, technikum pojazdów samochodowych oraz technikum mechatronicznego doskonalili swoje umiejętności w stolicy hiszpańskiej Andaluzji – Sewilli, mieście położonym na słonecznym południu. Praktyki zawodowe odbywali zarówno w dużych przedsiębiorstwach, np. Opel jak i w przedsiębiorstwach będących przykładem rodzinnego biznesu. W drugim przypadku bardzo dobrze realizowali się ekonomiści, informatycy i mechatronicy.

Oprócz zdobywania bezcennego doświadczenia zawodowego połączonego ze wszystkimi tego zaletami i dolegliwościami (wczesne pobudki, brrr…) był czas na poznawania uroków Sewilli i okolic. Ważnym elementem realizacji projektów unijnych jest poznawanie kultury kraju, w którym się przebywa. Uczy to wrażliwości i tolerancji. Katedra w Sewilli z grobowcem Krzysztofa Kolumba, zabytkowa dzielnica żydowska ze swoją własną historią, niezwykle klimatyczny Plac Hiszpański z urokliwą galerią w kształcie podkowy, Wielki Meczet w Kordobie czy zespół pałacowy w Granadzie to tylko część programu kulturowego, w którym uczestniczyli praktykanci. Ponad to doskonalili język hiszpański na warsztatach językowych. Fani futbolu mieli okazję zobaczyć na żywo piłkarzy Sevilla FC w meczu Pucharu Króla. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że zdobyte doświadczenie i umiejętności potwierdzone europejskimi certyfikatami stanowią duży kapitał kompetencji zawodowych, który z pewnością będzie wykorzystany w karierze zawodowej.

Jak zostało wspomniane na początku, projekt ma charakter dwuetapowości. Piszącym projekt nauczycielom zależało na tym, żeby wzięła w nim udział jak największa ilość uczniów różnych roczników. Dlatego też drugi etap projektu, który realizowany będzie na przełomie października i listopada br. adresowany jest do młodzieży obecnych klas drugich wszystkich kierunków kształcenia. Tak jak w pierwszym etapie, zostanie przeprowadzona rekrutacja zgodna z zapisami w regulaminie a następnie uczniowie wezmą udział w zajęciach przygotowawczych bezpośrednio poprzedzających wyjazd na praktykę do Sewilli.

Całkowity koszt dofinansowania projektu z funduszy UE Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój wynosi 72 064 euro.

Mirosław Plaugo