Bądź widoczny na drodze

14 listopada 2023 r. kilkunastu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Jana Pawła II w Giżycku wraz z uczniami Giżyckiego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych wzięło udział w wydarzeniu „Bądź widoczny na drodze” zorganizowanym przez MOSiR we współpracy z Policją Powiatową
oraz Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej. Koordynatorem tego wydarzenia był Mirosław Boć.
Podczas tego przedsięwzięcia organizatorzy przypomnieli o obecnie panujących warunkach pogodowych i wcześnie zapadającym zmroku, który powoduje, że nieoznakowani piesi i rowerzyści są słabo widoczni dla kierowców. Dlatego tak istotnym jest systematyczne przypominanie o konieczności używania elementów odblaskowych przez tych uczestników ruchu poruszających się po zmierzchu.
Z zapisu prawa o ruchu drogowym wynika, że używanie elementów odblaskowych po zmierzchu jest obowiązkowe jedynie poza obszarem zabudowanym, a za ich brak grozi mandat w wysokości 100 złotych. Jednak to nie kary powinny nas zachęcać do noszenia odblasków, a dbałość o własne bezpieczeństwo. Dlatego w trakcie tego spotkania zachęcaliśmy, aby korzystać z odblaskowych oznaczeń również poruszając się w obszarze zabudowanym, gdyż znacznie poprawia ono widoczność, a w konsekwencji bezpieczeństwo. Świadomość tego, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od widoczności, powinna towarzyszyć każdemu uczestnikowi ruchu drogowego. Szczególnie biorąc pod uwagę, że w naszym mieście jest wiele miejsc nieoświetlonych, a duży ruch uliczny
i oślepiające światła aut nie pomagają kierowcy dostrzec pieszego, czy rowerzysty. W przypadku tych drugich przypomnieliśmy również, że poruszając się rowerem warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, jednak przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie tego pojazdu.
Dziękuję bardzo za udział w tym przedsięwzięciu Burmistrzowi Miasta Giżycka Wojciechowi Karolowi Iwaszkiewiczowi, przedstawicielom Policji oraz Pani Ewie Ostrowskiej dyrektor Centrum Profilaktyki i Integracji Społecznej w Giżycku za okazaną pomoc w realizacji tego wydarzenia.
Mirosław Boć
fotografia: Piotr Suchta