Wycieczka rowerowa

Giżycko i okolice są idealnym wyborem, żeby kręcenie kilometrów na rowerze połączyć ze zwiedzaniem i odkrywaniem historycznych perełek regionu. W okolicach naszego miasta można znaleźć wiele malowniczych, a jednocześnie bezpiecznych szlaków rowerowych nasączonych opowieściami niedawnej historii.
To sprawiło, że poniedziałek, 9 maja nauczyciele Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku przeznaczyli na pokazanie entuzjastom dwóch kółek uczących się w klasie 2ib najpiękniejszych okolicznych tras rowerowych, które nie tylko inspirują do jednodniowego wypadu, ale również pozwalają poczuć ducha historii i odwiedzić kultowe pozostałości po dawnych czasach.
Trasa naszej wycieczki przebiegała obok kwatery Himmlera, Śluzy Przerwanki, zabytkowego kościoła w Kruklankach oraz ruinami zwalonego mostu.
Ruszając z Giżycka, skierowaliśmy się w kierunku Pozezdrza mijając kolorowe pola i lasy. Po przejechaniu 10 kilometrów dotarliśmy do Kwatery Himmlera, zwanej Czarnym Szańcem. W latach II Wojny Światowej była to siedziba ministra spraw wewnętrznych Rzeszy, dowódcy SS i policji, Heinricha Himmlera. Będąc pod niezmiernym wrażeniem Kwatery ruszyliśmy na wschód, w stronę wybudowanej w1910 roku śluzy wodnej położonej na rzece Sapina w pobliżu jeziora Gołdapiwo w Przerwankach. Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy w stronę Kruklanek, gdzie zwiedziliśmy zabytkowy kościół ewangelicki z XVI wieku. Następnie zaledwie 1,5 km od Kruklanek odkryliśmy ruiny mostu kolejowego, który stanowił niegdyś połączenie pomiędzy Węgorzewem i Oleckiem. Wycieczkę ukończyliśmy zmęczeni, ale zadowoleni, w Giżycku.

Mirosław Boć