Łagier 0331

28 lutego 2023 uczniowie klasy IV technikum mechatronicznego ZSEiI uczestniczyli w projekcji filmu „Łagier 0331”. Do udziału w wydarzeni młodzież została zaproszona przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Giżycku oraz Instytut Pilcekiego w Warszawie.

Przejmujący film opowiada o tragicznych losach mieszkańców Wileńszczyzny „wyzwalanych” przez Armię Czerwoną, przyszłych więźniów obozu kontrolno-filtracyjnego NKWD nr 0331 w Kutaisi. Film usiłuje przywrócić pamięć o nich, nie tylko o ich tragedii i cierpieniu, ale także o bohaterskim zrywie. Ludzie pracowali, głodowali, umierali, a nikt im nie mówił ile jeszcze tak ma być, ile ta gehenna ma jeszcze trwać. Kiedy ich zwolnią, pozwolą wreszcie wrócić do domu. W końcu nadeszła Wielkanoc 1947 roku i nie wytrzymali. „Po szeregu przeszedł szmer – strajk. „Polacy nie idą do pracy”. Coś niespotykanego w obozach sowieckich. Wszyscy inni więźniowie wyszli do pracy, ale nie Polacy. Strajkujących rozwieziono po innych łagrach, perfidnie zwodząc, że teraz to już wrócą do siebie. W końcu ci, co przeżyli, przyjechali do kraju zimą 1948/49 roku, wycieńczeni i upodleni. Już nie do Wilna, nie na Wileńszczyznę, ale do kraju jakże innego od tego, za który walczyli i za którym tęsknili. Kraju, w którym nie mogli mówić o tym, co przeszli.

Dopiero po długich latach milczenia i kłamstw można stawiać pytania „dlaczego?, za co?”. Twórcy filmu usiłują na nie odpowiedzieć…