Miłość w Zakopanem ;)

W dniach 09 – 13.10.2023 pięćdziesięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce, której głównym celem było kształcenie wrażliwości na potrzebę ochrony naszego dziedzictwa.
Wtorkowe zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego z czasów II wojny światowej. Poznaliśmy tragiczną historię Holokaustu, niszczącą siłę totalitaryzmu oraz martyrologię narodu polskiego.
Po przejeździe do Wadowic, podążając śladami Jana Pawła II, odwiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i oczywiście poszliśmy na kremówki 🙂

Środę spędziliśmy w Zakopanem poznając przyrodę Tatr. Pobyt w górach rozpoczęliśmy od wizyty w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Piękna pogoda sprzyjała realizacji naszych planów. Udał się długi spacer po naj.. bardziej popularnej, znanej i atrakcyjnej z tatrzańskich dolin – Dolinie Kościeliskej. Punktem obowiązkowym na naszej liście były Krupówki – najsłynniejszy deptak w Polsce i reprezentacyjna ulica w Zakopanem – w samym centrum miasta. Atrakcją wieczoru był pobyt w Termach Gorący Potok – kompleksie kilkunastu unikalnych basenów zewnętrznych z naturalną, surową wodą siarkową.
Czwartek to chyba najbardziej wymagający fizycznie dzień na wycieczce. Jest bowiem w górach takie miejsce, które koniecznie chcieliśmy zobaczyć. Ruszyliśmy w stronę położonego na wysokości 1395 m n.p.m. Morskiego Oko, jeziora polodowcowego otoczonego postrzępionymi wysokogórskimi turniami, które bajecznie odbijają się w tafli jeziora. Ten widok był wart każdego wysiłku. A wieczorem wybraliśmy się ponownie na Krupówki. Oświetlone ciepłym blaskiem latarni nabrały dodatkowego uroku.
W piątek dominował Kraków. Rozpoczęliśmy w Łagiewnikach od Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Zobaczyliśmy tam zabytkowy zespół klasztorny, relikwie Siostry Faustyny, Bazylikę i panoramę z wieży widokowej.
Poznaliśmy historią oraz wybrane zabytki Krakowa, tj. Katedrę Wawelską, miejsca spoczynku polskich królów i bohaterów narodowych, podziwialiśmy najsłynniejszy w Polsce dzwon, nazwany imieniem fundatora, króla Zygmunta I Starego. Traktem Królewskim dotarliśmy do Rynku Starego Miasta.

To był bardzo intensywny, pouczający, ale wspaniale spędzony czas. Dziękujemy za pomysł, organizację i dbanie o nastrój księdzu Karolowi Czaplickiemu oraz opiekunom – Monice Bochan i Iwonie Kamińskiej.